Słowo o Akustyce Wnętrz

Słowo o Akustyce Wnętrz

„Akustyka wnętrz jest niejednokrotnie niedoceniana…” – Dlatego my stajemy w jej obronie.

„Ale co to jest?”

Akustyka pomieszczeń jest nierozłącznym elementem całego systemu audio… i nie tylko. Sale audytoryjne i koncertowe, teatry, kina domowe, hale, biura, obiekty sportowe to przykłady, gdzie akustycy mają swoje pole do popisu. Należy zapewnić odpowiednie wartości parametrów akustycznych, które wpływają na komfort odbioru dźwięku oraz transmisji sygnału. Wszyscy mamy styczność z akustyką wnętrz/budowli codziennie w domu. Często borykamy się z hałaśliwymi sąsiadami lub oni z nami, słyszymy kroki na klatce schodowej, a słuchając muzyki, staramy się wygłuszać pokoje i eksperymentować z wytłoczkami po jajkach. O ile kartony po jajkach faktycznie potrafią łatwo i skutecznie modyfikować akustykę (zwłaszcza w okolicy 800Hz i 4000Hz), o tyle reszta wymaga większego nakładu pracy. Wynika to z braku odpowiednich izolacji akustycznych, oszczędności, a przede wszystkim niekonsultowania się z akustykami w trakcie budowy.

„Po co mi to?”

Wciąż rozwijające się nowe technologie zapewniają nam coraz lepszą jakość dźwięku. Jesteśmy w stanie dostrzec coraz więcej szczegółów w muzyce i dźwięku. Potrzebujemy jednak odpowiednich warunków odsłuchowych, żeby wydobyć „maksimum” z naszego urządzenia. W przeciwnym razie mamy super sprzęt, ale okazuje się, że wystarczyłby zakup o połowę tańszy. To tak jak oglądać filmy w oświetlonej sali. Komfort słuchania muzyki i oglądania filmów jest nieporównywalnie lepszy w pomieszczeniach do tego przystosowanych. Nawet niewielkie z pozoru zmiany są w stanie poprawić warunki odsłuchowe. Nawet jeśli nie posiadamy osobnego pokoju odsłuchowego czy kina domowego, możemy połączyć ich funkcje z salonem w swoim mieszkaniu.

„Wolę zmienić kable”

Zmiany i kolejne inwestycje w swój sprzęt mają jak najbardziej słuszne uzasadnienie. Rozejrzyjmy się jednak wcześniej po swoim pokoju. Może lepiej kupić podkładki antywibracyjne w drugiej kolejności , a w pierwszej wynieść szafę z piękną zastawą stołową? Skupmy się na tym, czy dźwięk jest odpowiednio rozpraszany, czy nie panuje zbyt duży czas pogłosu w pomieszczeniu i jakie przedmioty są wprowadzane w drgania.

Zagadnienie akustyki wnętrz jest w Polsce tematem nieznanym dla wielu osób. Grono sklepów sprzedających sprzęt audio, w naszej ocenie, nie posiada nawet dostatecznego pokoju odsłuchowego. Ustroje akustyczne są właściwie niespotykane w sprzedaży poza sklepami on-line. Jednak po co je sprzedawać, skoro nikt nie wie, do czego one służą i jak potrafią być wysoce skuteczne?

 

Słowo-o-akustyce-wnętrz.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *